Halı Yıkama

Halı Yıkama
Şubat 28, 2017 No Comments Hizmetlerimiz eylul

Eylül Halı Yıkama Fabrikası

Halı Yıkama

Eylül Halı Yıkama Fabrikası Olarak; Halı yıkama kararını vermeden önce müşterilerimize bazı önerilerimiz olacak. Lütfen bu önerilerimizi dekkate alınız. Bu önerilerimiz sayesinde sağlıklı halı yıkama işlemine karar verebilir ve yapılan işlemlerden kesinlikle memnun kalacağınız inancındayız. Genellikle halılarını yıkatmaya karar veren müşterilerimiz kendini tam donanımlı halı yıkama firması olarak tanıtan ancak gerçekte aldıkları halıları oto yıkamacılarda veya fason olarak hijyenik ortamdan yoksun diger firmalarda yıkatan emek sömürücüleriyle karşı karşıya kalmaktadırlar.

Önerilerimiz!

 • Halılarınızı kesinlikle güvenilir firmalara teslim ediniz.
 • Halı yıkama firmasının adresini öğreniniz.
 • Sağlık ve hijyene önem veren firmalarla irtibata geçiniz.
 • Gerekirse halı yıkama fabrikasını ziyaret ediniz.
 • Halı yıkama aşamaları hakkında bilgi alınız.

Halı Yıkama Zamanı

Halı yıkama konusunda genelde müşterileri yanlış yönlendiren veya bilgisizce halı yıkama hakkında bilgi vermeye çalışan firmalar günümüzde halı yıkatmaya karar veren müşterilerimizin en büyük sonuru haline gelmiş bulnmaktadır. Mesala müşterilerimiz en çokta halı yıkama servislerinin ücretli olup olmaması konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Bu yüzden de bazı müşterilerimiz halı yıkatmaya karar verseler bile servislerin ücretli olduğunu düşünerek bundan vaz geçmektedirler. Bu yanlış bilgiyi aslında düzeltmek gerekiyor. Bütün halı yıkama servisleri ücretsizdir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • Halılarınızı düzenli bir şekilde yıkatmalısınız.
 • Halılarınızın çabuk kirlenmemesi için günlük süpürün.
 • Kullanmadığınız halıları halı poşetlerine koyarak saklayınız.
 • Halılarınızı kesinlikle çamaşır suyu ile silmeyeniz.
 • Yıpranan halılarınızı halı yıkamaya verirken firmayı bilgilendiriniz.

Halıların Yerinden Alınması ve Numaralandırılması

Yıkanmak üzere evlerden alınan halılar CAN EYLÜL HALI YIKAMA fabrikamıza getirildiği zaman diğer halılarla karışmaması için veya aksiliğe meydan vermemek için ilk önce numaralandırılır. Diger bir deyişle barkodlama sistemidir. Burada amaç halıların nereden nezeman ve kimden geldiğini tesbit amaçlıdır.

Yıkanacak Halıların Özelliklerine Göre Ayrılması

EYLÜL HALI YIKAMA fabrikasına gelen halıların hangi cins, veya hangi malzemeden yapıldığını ilk önce ayırmak zorundadır. Çünkü farklı malzemelerden üretilen halılar aynı şekildeki yıkama yöntemine tabii tutulamaz. Bu halı yıkama öncesi yapılması gereken ve olmazsa olmazlandan bir yöntemdir. Örnek verecek olursak akirilten imal edilmiş bir halı ile tamemen yünden yapılmış bir halıyı yıkarken aynı deterjan veya aynı temizlik maddelerini kullanamazsınız. Makina halısı olan Saray, Atlas, el dokuma ve yün halısı olan Isparta, ladik, milas gibi veya Çin, Nepal, Shaggy, İpek, İran halısı gibi farklı özelliklere sahip halılarda yıkama yöntemi yapılmadığı zaman yıkanan halılarda telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilirsiniz.

Halıların Tozunun Alınması

EYLÜL HALI YIKAMA fabrikaları bünyesine getirilen halılar yıkanmadan önce tam otomatik makinalar yardımıyla, bunlara toz çırpma makinalarıda denir, bu makinalar sayesinde halı üzerinde bulunan tozlar, kaba kirler alınır. Bu işlemin yapılma nedeni yıkam aşamasında aşırı kirliliği ve kimyasalların özelliğinin azalmasının önüne geçmektir.Bu aşama yıkama aşamasından önce yapılınca yıkanma esnasında son derece kolaylık ve tam bir temizlik sağlamaktadır. Son zamanlarda halı silkme makinaları halı yıkama fabrikaları tarafından rağbet görmeye başlayan makinalar arasındadır.

Bekletme Havuzları

EYLÜL HALI YIKAMA fabrikasına gelen halılar toz alma işleminden sonra yapılan bir yumuşatma işlemidir. Toz alma esnasında halının özüne işlemiş lekelerin ve kirlerin ıslatılması ve havuzda bekletilmesi sonucu yumuşaması amaçlanmaktadır.İçi su dolu havuzlarda bekletilen halılar yıkamaya geçmeden önce yumuşaması sonucu yıkama esnasında kirlerin ve lekelerin kllanılan deterjanlara veya kimyevi maddelere direnç göstermesi azalmata ve daha temiz bir yıkama işlemi gerçekleşmektedir. Bekletme havuzlarında dikkat edilmesi gereken konularda vardır. Bunların başında havuza alınacak halıların yine özelliklerine göre alınması gerekmektedir. Çünkü bazı halılar su içerisinde bekletildikleri taktirde renk atması veya halılın özüne zarar verilmesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Diger bir hususta bekletme havuzlarında kirlerin veya lekelerin yumuşaması için bazı deterjanlar veya temizleme maddeleri konulmasıdır. Her halı bu maddelere karşı dayanıklı olmayabilir. Bu tür halılar genelde havuz aşamasına alınmadan yıkanmaları gerekir.

Yıkama ve Kurutma Aşaması

EYLÜL HALI YIKAMA fabrikasına getirilen halılar türlerine göre ayrıldıktan sonra toz alma aşamasından geçirilerek bekletme havuzuna alındıklarını yukarıda anlatmıştık. Havuz sonrası halılar tam otomatik veya yarı otomatik halı yıkama makinalarına alınarak esas yıkama işlemine geçilir. Ama bazı hassas halılar makinalarda yındığı zaman zarar görebileceğinden müşteriyle gerekli diyaloğ sonrası ellde hassas bir şekilde yıkanması gerekebilir. Halı yıkama makinalarında yıkanan halıların üzerine yine kir ve leke çözücü ve dezenfekte amaçlı kullanılan deterjanlar dökülür. Makinalar bu yıkama esnasında halıların özüne nüfuz ederek en dipteki kirlerin bile çıkarılmasına çalışırlar.Yıkama sonrası kontrol edilen halılar istenilen temizliğe ulaşınca durulama aşamasına geçilir.Drulama aşamasında halı yıkama esnasındaki deterjan ve kimyevi madde kalıntılarını tamamiyle halıdan atılması amaçlanmaktadır.Yıkanan halılar makinadan alınıp sıkma makinasına yerleştirilir ve buradada tamamen sudan arındırılır.Sıkma makinaları halıları sıkarak yüzde 95 oranında nemden arındırır. Sıkma işleminden sonra halılar alınarak özel hazırlanmış kurutma odalarına alınır ve kurumaya bırakılır.

Paketleme ve Teslimat

EYLÜL HALI Kurutma odalarında tamamen kurutulan halılar son bir kez kalite kontrolden geçirilir. Burdaki amaç halıların kirden tamamen arınmış olması ve müşteriye karşı mahçup olma durumuyla karış karşıya kalınmamasıdır. Kalite kontrol aşamasından geçen halılar Paketleme diğer bir adıyla poşetleme makinasında özenle poşetlenir ve ilk aşamada fişleme veya barkodlama sistemindeki adraslere göre servis araçları aracağlığıyla yerine teslim edilir.

 

Ne Tür Halılar Yıkıyoruz ?

 • El dokuma halı yıkama
 • Step halı yıkama
 • Yün halı yıkama
 • Şagi halı yıkama
 • Yağcıbedir halı yıkama
 • Makine halısı yıkama
 • Milas halısı yıkama
 • Bünyan halısı yıkama
 • Halıflex yıkama
Tags
About The Author